top of page

16.04.2021 р.

Коронавірусна інфекція COVID-19. Безпека вакцин

645646.jpg

Вакцинація - один з найефективніших способів профілактики захворювань. Згідно з оцінками, щороку вакцини рятують від смерті в цілому від 2 до 3 мільйонів чоловік. Програма ВООЗ з безпеки вакцин у співпраці з урядами, виробниками вакцин, вченими та медичними експертами сприяє безперервному моніторингу вакцин. Вона допомагає забезпечувати вас і ваших близьких безпечними вакцинами.

Кому слід утриматися від щеплення проти COVID-19?


  Питання про доцільність вакцинації пацієнта має вирішуватися в консультації з медичним працівником. При цьому, виходячи з наявних даних, щоб уникнути виникнення несприятливих явищ утриматися від вакцинації проти COVID-19 рекомендується в наступних випадках:

- наявність в минулому важких алергічних реакцій на будь-якої з компонентів вакцини проти COVID-19;
- наявність активного захворювання або симптомів COVID-19;

- тим не менш, вакцинація може бути проведена після зникнення первинних симптомів.
   Для підтвердження безпеки і ефективності вакцин проти COVID-19 для вакцинації представників окремих груп населення необхідні подальші дослідження. На додаток до наведених вище рекомендацій загального характеру можуть існувати додаткові обмеження щодо використання кожної з вакцин для вакцинації представників певних груп населення або осіб з певними патологіями.

Чи викликають вакцини проти COVID-19 алергічні реакції?


ВООЗ відомо про випадки виникнення у невеликого числа людей важких алергічних реакцій на щеплення проти COVID-19. Важка алергічна реакція, наприклад анафілактичний шок, - рідкісний, але можливий побічний ефект при введенні будь-якої вакцини. До питання про вакцинацію людей з відомими факторами ризику, наприклад алергічними реакціями на попередню дозу вакцини або один з компонентів вакцини, слід підходити з обережністю.

ВООЗ рекомендує працівникам охорони здоров'я перед вакцинацією вивчати анамнез пацієнтів для виявлення факторів ризику розвитку важкої алергічної реакції на введення вакцини проти COVID-19. Всі особи, що забезпечують вакцинацію населення, повинні проходити інструктаж з питань виявлення гострих алергічних реакцій і вжиття заходів у разі їх виникнення.

Використання вакцин проти COVID-19 буде об'єктом пильного моніторингу з боку національних органів влади та міжнародних інстанцій, включаючи ВООЗ, на предмет виявлення серйозних побічних ефектів, включаючи непередбачені. Це дозволить краще вивчити конкретні фактори ризику алергічних реакцій або інших серйозних побічних ефектів у зв'язку з введенням вакцин проти COVID-19, які могли бути не відзначені в ході клінічних випробувань, розробити коригувальні заходи і, в кінцевому підсумку, забезпечити безпеку вакцинації для всіх.

Чи можна робити щеплення вакцинами проти COVID-19 вагітним, які планують вагітність або годують груддю?
 

Наявна інформація про ці вакцинах не дозволяє стверджувати про те, що для вагітних ризик, пов'язаний з вакцинацією, переважує її потенційні переваги. Даних, які дозволили б оцінити безпеку вакцинації проти COVID-19 під час вагітності, поки дуже мало; з іншого боку, відомо, що вагітність є фактором ризику розвитку важких форм захворювання.

Тому вагітні жінки, схильні до високого ризику зараження вірусом SARS-CoV-2 (наприклад, медичні працівники), або мають супутні захворювання, які підвищують ризик важкого перебігу хвороби в разі зараження коронавирусной інфекцією, можуть пройти вакцинацію в консультації з лікарем.

Питання про те, чи виділяються вакцини проти COVID-19 з грудним молоком, поки залишається відкритим. При прийнятті рішення щодо вакцинації годувальниці необхідно враховувати як наявність медичних показань для вакцинації, так і важливість грудного вигодовування для розвитку і здоров'я дитини. ВООЗ не рекомендує переривати грудне вигодовування після вакцинації.

Джерело

20180611140115-9267.png
ІМЗО.jpg
ЕдЕра.jpg
НУШ.jpg
VO.jpg
ЗОРЦПІО.png
bottom of page